Публикация

«Фермерам та землевласникам доведеться «затягнути паски» або Мала податкова реформа 2022

30 листопада 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» №5600 від 02.06.2021 року (далі – Закон)*.

Серед іншого, Закон стосується оподаткування сільського господарства в частині плати за землю, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку та скасування певних пільг.

Законом вводиться новий термін — «мінімальне податкове зобов’язання».

Так, мінімальне податкове зобов’язання — це мінімальна величина податкового зобов’язання зі сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу.

Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, в тому числі фізичній особі — підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов’язанням.

Законом визначається формула, за якою обчислюється мінімальне податкове зобов’язання щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена та нормативна грошова оцінка якої не проведена.

Так, мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) обчислюється за формулою:

МПЗ = НГО × S × К× М / 12,

де:

МПЗмінімальне податкове зобов’язання;

НГОнормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки:

для земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, — нормативна грошова оцінка 1 га відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом;

для земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої НЕ проведена, — нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Автономній Республіці Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом;

Sплоща земельної ділянки, га;

Мкількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків;

К —  коефіцієнт, який становить 0,05.

За розрахунками, при нормативній грошовій оцінці земельної ділянки у 28 тис. грн/га, мінімальне податкове зобов’язання буде у розмірі 1 400 грн/га за рік.

Платники єдиного податку — власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, в тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.

Також Закон визначає перелік земельних ділянок, щодо яких мінімальне податкове зобов’язання не визначається.

Наприклад, мінімальне податкове зобов’язання не визначається для земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або користуванні та станом на 1 січня 2022 року знаходились у межах населених пунктів.

Крім того, Законом вноситься обов’язок сплати 18% податку на доходи та 1.5% військового збору, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, якщо сума доходів на рік від такого продажу сукупно перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати.

Окрему увагу слід звернути на зміни, що стосуються оподаткування галузі птахівництва.

Так, Законом виключено птахівництво зі спрощеної системи оподаткування.

Однак, під час голосування у Верховній Раді України було прийнято правку щодо єдиного податку для земель, на яких розташовані будівлі птахофабрик.

Законодавець вирішив збільшити єдиний податок для таких земель з 0,95 %, який встановлений на сьогоднішній день, аж до 50% від нормативної вартості землі.

«Заборона виїзду за кордон»

Слід окремо зупинитися на положеннях щодо тимчасової заборони виїзду за межі України керівника платника податків за непогашення у встановлені ПК України порядку та строки податкового боргу.

Законом, зокрема, в частині адміністрування податків встановлено як підставу для звернення контролюючого органу до суду несплату платником податків протягом 240 днів податкового боргу.

У разі несплати протягом 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) платнику податків податкової вимоги суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, контролюючий орган має право звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду керівника такого платника податків за межі України — до повного погашення такого боргу.

Тимчасове обмеження у праві виїзду керівника платника податків — боржника за межі України встановлюється як забезпечувальний захід виконання судового рішення або рішення керівника контролюючого органу щодо стягнення суми податкового боргу.

Таким чином, керівники фермерських господарств та сільськогосподарських товариств у разі наявності вищевказаного боргу та його несплати у зазначений період можуть бути обмежені у праві виїзду за межі України навіть без відкриття виконавчого провадження та ініціації такого питання державними/приватними виконавцями.

Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року.

* Всього ж, зазначеним Законом внесено безліч й інших змін, з якими можна буде детально ознайомитися на сайті Верховної Ради України після підписання Закону Президентом України та офіційної його публікації.

Помічник адвоката Ципліцького Д.О. — Рівчаченко М.О.

Раніше ми також повідомляли для кого вакцинація є обов’язковою.

РЕКОМЕНДОВАНО К ПРОЧТЕНИЮ
Теперь Ваша SIM-карта привязана к Вашим паспортным данным

Соответствующие изменения были внесены в Закон Украины «Об электронных коммуникациях», и уже с 1 января 2022 года, если Вы потеряете свою SIM-карту, для ее восстановления необходимо будет предъявить свой паспорт и код. Но закон устанавливает переходный период до 1 января 2025 года. Если в течении этого времени Вы не явитесь в пункт своего мобильного оператора […]

«Фермерам та землевласникам доведеться «затягнути паски» або Мала податкова реформа 2022

30 листопада 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» №5600 від 02.06.2021 року (далі – Закон)*. Серед іншого, Закон стосується оподаткування сільського господарства в частині плати за землю, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку та скасування […]

Хворіти не можна вакцинуватися: для кого вакцинація є обов’язковою

Міністерство охорони здоров’я прийняло Наказ від 04.10.2021 року №2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням». Відповідно до цього Переліку, обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби […]

Чи може бути звільнений працівник органу місцевого самоврядування через відсутність COVID-сертифікату про вакцинацію?

Днями до адвокатського бюро звернувся працівник Об’єднаної територіальної громади (далі – ОТГ) з наступною проблемою. Працівника повідомили, що його буде звільнено з роботи 8 листопада 2021 року через відсутність COVID-сертифікату про вакцинацію. Адвокатами бюро було вивчено вказане питання та його нормативно-правове регулювання та сформовано відповідне узагальнення. Перш за все, слід звернути увагу на Закон України […]