Днями до адвокатського бюро звернувся працівник Об’єднаної територіальної громади (далі – ОТГ) з наступною проблемою. Працівника повідомили, що його буде звільнено з роботи 8 листопада 2021 року через відсутність COVID-сертифікату про вакцинацію.
Адвокатами бюро було вивчено вказане питання та його нормативно-правове регулювання та сформовано відповідне узагальнення.
Перш за все, слід звернути увагу на Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 року №1645-ІІІ. В ч. 1-2 ст. 12 вказаного закону зазначається, що профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов’язковими і включаються до календаря щеплень. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Тобто, даним законом встановлюється перелік обов’язкових щеплень та закріплюється можливість встановлення центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я (Міністерство охорони здоров’я України) переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб. Саме такою хворобою і є Коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19), причиною якої є коронавірус SARS-CoV-2.
Також слід зазначити, що звільнити за відсутність вакцинації не можна, адже така підстава відсутня у трудовому законодавстві. Натомість у вказаному вище законі вказується лише на можливість відсторонення від посади, а не звільнення.
Так, керуючись ч. 2 ст. 12 вказаного закону, Міністерство охорони здоров’я прийняло Наказ від 04.10.2021 року №2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням».
Відповідно до цього Переліку, обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підлягають працівники:
1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
3. Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
Слід звернути увагу на другий пункт, в якому вказується на необхідність вакцинації від COVID-19 працівниками місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів. Однак клієнт адвокатського бюро працює у виконавчому комітеті ОТГ, і очевидно що її безпосередній керівник був або погано ознайомлений з профільним законодавством, або намагався таким чином налякати працівника.
Адже, відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року №586-XIV, місцевою державною адміністрацією є місцевий орган виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади. Для прикладу, таким органом є Харківська обласна державна адміністрація або Харківська районна державна адміністрація, тобто органи, що у межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці країни.
Натомість, відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР, територіальною громадою є жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр. Таким чином, ОТГ є органом місцевого самоврядування а не місцевою державною адміністрацією або її територіальним підрозділом.
Тож чому клієнта адвокатського бюро вирішили звільнити саме 8 листопада 2021 року? Справа в тому, що Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 20 жовтня 2021 року №1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236».
В пункті 2 цієї постанови вказано, що постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 19 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності з 8 листопада 2021 року.
У п. 19 якраз йде мова про загаданий вище Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я від 4 жовтня 2021 р. № 2153.
Так, зазначається про необхідність керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій забезпечити:
1) контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19 працівниками та державними службовцями, обов’язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я від 4 жовтня 2021 р. № 2153 (далі — перелік);
2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов’язковість профілактичних щеплень проти СOVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” та частини третьої статті 5 Закону України “Про державну службу”, крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти СOVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я.
Таким чином, клієнта адвокатського бюро незаконно повідомили про звільнення з роботи по-перше, через те, що чинне трудове законодавство не дозволяє звільняти працівника через відсутність сертифікату вакцинації проти COVID-19, а передбачає лише можливість його відсторонення, і по-друге, через відсутність працівників органів місцевого самоврядування в переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я від 4 жовтня 2021 р. № 2153.
P.S.: Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в інтерв’ю Радіо Свобода повідомив наступне – «МОЗ на виконання закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначило перелік професій, для яких вакцинація обов’язкова. Ми будемо розширювати цей перелік. І вже зараз запустили зміни, які говорять про те, що до переліку обов’язкових внесуться професії працівників державних установ, організацій, підприємств критично важливих сфер для економіки нашої країни, а також соціальні працівники і поштарі. Наступна хвиля – будемо розглядати питання органів місцевого самоврядування, комунальні підприємства, комунальні установи».
Тобто, варто очікувати чергових відповідних змін в законодавство, якими буде розширено перелік професій, для яких вакцинація проти COVID-19 є обов’язковою з включенням до цього переліку працівників органів місцевого самоврядування.
Але, на теперішній час, на 8 листопада 2021 року вакцинація проти COVID-19 для працівників органів місцевого самоврядування не є обов’язковою.
Помічник адвоката Ципліцького Д.О. – Рівчаченко М.О.