Публикация

Рейдерству СТОП! або «Нотаріус — сам собі режисер»
Вниз

Україна згідно Індексу Глобальної Конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму за показником захист «права власності» займає критично низьке 131-е місце серед 138 проаналізованих країн. І як би не було прикро, з кожним роком розгул рейдерства набирає все більших обертів. Більше того, доводиться констатувати, що порушники діють настільки оперативно і злагоджено, що захист від рейдерства шляхом залучення правоохоронних органів і судової системи не дає результатів. Підприємства блискавично опиняються у злочинних руках. Зокрема, нотаріуси за змовою з «рейдерами» посвідчують незаконні угоди щодо відчуження земельних ділянок, іншого нерухомого майна та корпоративних прав.

Не дивно, що поряд із уже діючими нормами, на розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроект «Рейдерству СТОП!» №9063 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення захисту прав власників майна шляхом аудіо та відео-фіксації процесу проведення нотаріальних дій» http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=64565, метою якого є унеможливлення реалізації рейдерських схем захоплення майна та бізнесу у змові з нотаріусами шляхом запровадження обов’язкового фіксування технічними засобами (аудіо- та відеофіксація) процесу проведення нотаріальних дій.

Законопроект передбачає нововведення, відповідно до яких у випадках, визначених законами України, нотаріус або інша посадова особа, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії, посвідчує правочини із забезпеченням повного фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.

Пропонується встановити обов’язкове та повне фіксування за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів процесу укладання (посвідчення), зокрема, таких правочинів:

1) договори щодо відчуження акціонером публічного акціонерного товариства належних йому акцій

2) договори щодо відчуження акціонером приватного акціонерного товариства належних йому акцій

3) якщо правочин, для укладення якого видається довіреність, підлягає нотаріальному посвідченню;

4) договори купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна;

5) договори купівлі-продажу цінних паперів;

6) правочини щодо відчуження частки учасника у статутному капіталі товариства;

7) виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість;

8) договори оренди земельної ділянки.

Разом із тим, передбачається обов’язкове представлення сторін правочину із пред’явленням документу, що їх ідентифікує, при звуко- та відеофіксації укладання (посвідчення) правочинів та обов’язкове внесення матеріалів звуко- та відеофіксації укладання (посвідчення) правочинів до Державного реєстру прав.

Отже, законопроект №9063 встановлює, що нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування або консульська установа, які вчиняють нотаріальні дії, не вправі вчиняти нотаріальні дії щодо посвідчення правочинів, предметом яких є земельні ділянки, корпоративні права та/або нерухоме майно без забезпечення повного фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Нотаріальні та прирівняні до них дії, вчинені з порушенням встановлених цією статтею правил, є недійсними.

Робоче місце (контора) має бути забезпеченим можливістю організувати повне фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.

Щодо відповідальності, то невнесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно матеріалів повного фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів, у випадках, визначених законами України може потягти за собою адміністративну відповідальність, а саме, накладення штрафу від чотирьохсот (6 800 гривень) до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500 гривень).

Повторне протягом року вчинення вищевказаного порушення тягне накладення штрафу від п’ятисот (8 500 гривень) до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (11 900 гривень).

Окрім того, законопроект встановлює і відповідальність за підроблення матеріалів повного фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів у виді штрафу до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 гривень) або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років.

Автори законопроекту передрікають, що прийняття запропонованих змін суттєво посилить захист прав власників майна від незаконних дій нотаріусів, що вчиняються у змові з рейдерами, що, в свою чергу, забезпечить якісно новий рівень захисту прав українських та іноземних інвесторів і власників майна, покращить інвестиційний клімат України та, як наслідок, призведе до збільшення прямих інвестицій в реальний сектор економіки.

 

Авторські права на дану статтю належать Адвокатському бюро «Дмитра Ципліцького» та охороняються законом. Повне чи часткове копіювання матеріалів даної статті без посилання на першоджерело забороняється.

ПОДЕЛИТЬСЯ В СОЦ СЕТЯХ
РЕКОМЕНДОВАНО К ПРОЧТЕНИЮ
СЕКС ЗА КРИМІНАЛЬНИМ КОДЕКСОМ

СЕКС ЗА РОЗКЛАДОМ ЗА КРИМІНАЛЬНИМ КОДЕКСОМ   Світові тенденції розвитку кримінального законодавства про відповідальність за статеві злочини полягають як у послідовній його лібералізації (проявляється, зокрема, у декриміналізації перелюбства, зваблювання, добровільного мужолозтва) та усуненні гендерної нерівності, так і в посиленні кримінально-правової охорони дітей від різних форм сексуального насильства і сексуальної експлуатації. Так і вітчизняне законодавство не […]

Повернення незаконно вивезених з України дітей

Адвокатам бюро вдалося вирішити дуже цікавий та неординарний «кейс» — повернення батьку його незаконно вивезених за кордон дітей. Внаслідок професійних дій адвокат АБ «Дмитра Ципліцького» Харченко Костянтин домігся отримання рішення суду м. Марсель, Франція, яким матір дітей було зобов’язано повернути незаконно вивезених дітей їх батькові за місцем його проживання. Подробиці процесу — читайте у перекладі […]

Рейдерству СТОП! або «Нотаріус — сам собі режисер»

Україна згідно Індексу Глобальної Конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму за показником захист «права власності» займає критично низьке 131-е місце серед 138 проаналізованих країн. І як би не було прикро, з кожним роком розгул рейдерства набирає все більших обертів. Більше того, доводиться констатувати, що порушники діють настільки оперативно і злагоджено, що захист від рейдерства шляхом залучення правоохоронних […]

НОВОВВЕДЕННЯ У ПИТАННІ АЛІМЕНТІВ: ТЕРПІТИ НЕ МОЖНА КАРАТИ!

Кожна дитинка від першого подиху потребує турботи, належного догляду, забезпечення та виховання, а батьки або особи, які їх замінюють, повинні створити такі умови, які будуть достатніми для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку дитини. Однією з найбільш нагальних проблем у сфері захисту прав дітей є проблема належного матеріального забезпечення. Найбільш гостро вона стоїть […]