Публікація

Рейдерству СТОП! або “Нотаріус – сам собі режисер”

Україна згідно Індексу Глобальної Конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму за показником захист «права власності» займає критично низьке 131-е місце серед 138 проаналізованих країн. І як би не було прикро, з кожним роком розгул рейдерства набирає все більших обертів. Більше того, доводиться констатувати, що порушники діють настільки оперативно і злагоджено, що захист від рейдерства шляхом залучення правоохоронних органів і судової системи не дає результатів. Підприємства блискавично опиняються у злочинних руках. Зокрема, нотаріуси за змовою з «рейдерами» посвідчують незаконні угоди щодо відчуження земельних ділянок, іншого нерухомого майна та корпоративних прав.

Не дивно, що поряд із уже діючими нормами, на розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроект «Рейдерству СТОП!» №9063 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення захисту прав власників майна шляхом аудіо та відео-фіксації процесу проведення нотаріальних дій» http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=64565, метою якого є унеможливлення реалізації рейдерських схем захоплення майна та бізнесу у змові з нотаріусами шляхом запровадження обов’язкового фіксування технічними засобами (аудіо- та відеофіксація) процесу проведення нотаріальних дій.

Законопроект передбачає нововведення, відповідно до яких у випадках, визначених законами України, нотаріус або інша посадова особа, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії, посвідчує правочини із забезпеченням повного фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.

Пропонується встановити обов’язкове та повне фіксування за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів процесу укладання (посвідчення), зокрема, таких правочинів:

1) договори щодо відчуження акціонером публічного акціонерного товариства належних йому акцій

2) договори щодо відчуження акціонером приватного акціонерного товариства належних йому акцій

3) якщо правочин, для укладення якого видається довіреність, підлягає нотаріальному посвідченню;

4) договори купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна;

5) договори купівлі-продажу цінних паперів;

6) правочини щодо відчуження частки учасника у статутному капіталі товариства;

7) виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість;

8) договори оренди земельної ділянки.

Разом із тим, передбачається обов’язкове представлення сторін правочину із пред’явленням документу, що їх ідентифікує, при звуко- та відеофіксації укладання (посвідчення) правочинів та обов’язкове внесення матеріалів звуко- та відеофіксації укладання (посвідчення) правочинів до Державного реєстру прав.

Отже, законопроект №9063 встановлює, що нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування або консульська установа, які вчиняють нотаріальні дії, не вправі вчиняти нотаріальні дії щодо посвідчення правочинів, предметом яких є земельні ділянки, корпоративні права та/або нерухоме майно без забезпечення повного фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Нотаріальні та прирівняні до них дії, вчинені з порушенням встановлених цією статтею правил, є недійсними.

Робоче місце (контора) має бути забезпеченим можливістю організувати повне фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.

Щодо відповідальності, то невнесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно матеріалів повного фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів, у випадках, визначених законами України може потягти за собою адміністративну відповідальність, а саме, накладення штрафу від чотирьохсот (6 800 гривень) до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500 гривень).

Повторне протягом року вчинення вищевказаного порушення тягне накладення штрафу від п’ятисот (8 500 гривень) до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (11 900 гривень).

Окрім того, законопроект встановлює і відповідальність за підроблення матеріалів повного фіксування процесу посвідчення правочину за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів у виді штрафу до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 гривень) або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років.

Автори законопроекту передрікають, що прийняття запропонованих змін суттєво посилить захист прав власників майна від незаконних дій нотаріусів, що вчиняються у змові з рейдерами, що, в свою чергу, забезпечить якісно новий рівень захисту прав українських та іноземних інвесторів і власників майна, покращить інвестиційний клімат України та, як наслідок, призведе до збільшення прямих інвестицій в реальний сектор економіки.

 

Авторські права на дану статтю належать Адвокатському бюро «Дмитра Ципліцького» та охороняються законом. Повне чи часткове копіювання матеріалів даної статті без посилання на першоджерело забороняється.

РЕКОМНДОВАНО ДО ЧИТАННЯ
Українські суди сьогодні – очікування та реальність. Суб’єктивна думка одного адвоката

Дана стаття жодним чином не покликана на рекламування адвокатських послуг чи критику судової системи або непрофесійних дій влади, проте, у читача після її вивчення сформується власне враження щодо всіх реалій судового сьогодення. У своїй практиці дуже часто від клієнтів доводиться чути фрази на кшталт: «я подам на нього до суду», «я їх засуджу», «я їх […]

Економічний паспорт українця

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував включити до порядку денного VI сесії Верховної Ради та прийняти за основу проект Закону про економічний паспорт (№6394 від 06.12.2021). 🤓 Про фонд майбутніх поколіньГоловна мета документа, згідно з пояснювальною запискою, підвищення економічного рівня життя й припинення еміграції українців. Для цього, у разі ухвалення […]

На патрулювання українських доріг заступають поліцейські «фантоми»

🚔У МВС повідомили, що 25 січня з 8 ранку Skoda Kodiaq без розпізнавальних знаків поліції, які можуть фіксувати до 50 цілей, що рухаються одночасно, виїдуть на дороги. ❓А що це за автомобіліНе секрет, що наразі це автомобіль Skoda Kodiaq без розпізнавальних знаків поліції. Зрозуміло, що надалі марки та моделі авто не називатимуть відкрито, бо це […]

За відмову прийняти оплату карткою відтепер штрафуватимуть!

💁🏻‍♂️ Відмова покупцям у проведенні безготівкової оплати за придбані товари чи послуги в торгових точках відтепер вважається обмеженням прав споживачів і є порушенням вимог законодавства, за яке передбачена відповідальність. Тож, бізнес штрафуватимуть, якщо клієнт подасть відповідну скаргу ☝🏻 ❗️ Клієнт має право обирати спосіб розрахунку на свій розсуд відповідно до Закону України «Про захист прав […]