Публикация

«НОВІ ПРАВИЛА ВИЇЗДУ ДИТИНИ ЗА КОРДОН» АБО ЯК БУТИ, КОЛИ ОДИН ІЗ БАТЬКІВ ПРОТИ?
Вниз

В Україні встановлено нові, удосконалені правила для виїзду за кордон дитини, яка проживає в неповній родині, адже 28 червня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2475-19), який передбачає, зокрема, нові правила виїзду дітей за кордон та посилює відповідальність за несплату аліментів, а також Постанова КМУ «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України» № 619 (https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro—do-pravil-peretinannya-derzhavn), що забезпечує реалізацію положень Закону та визначає перелік документів, необхідних для тимчасового виїзду з України дитини в супроводі одного з батьків, або іншою уповноваженою особою, без нотаріально посвідченої згоди другого.

 

Як же змінюються правила для того із батьків, із ким проживає дитина?

Згідно із новим Законом, для вивезення дитини за кордон тепер не потрібна нотаріально посвідчена згода-дозвіл другого з батьків, у разі:

1) тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця під час пред’явлення рішення суду або органу опіки та піклування або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб;

2) тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше, при наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів;

3) тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця та більше, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Отже, за новим Законом, для виїзду дитини за кордон на термін до одного місяця без нотаріальної згоди іншого із батьків необхідно мати:

  • документи, що підтверджують місце проживання дитини;
  • документи, що підтверджують мету виїзду та термін перебування за кордоном (наприклад, довідка з медичного закладу, навчального закладу про участь у конкурсі, бронювання квитків тощо).

 

Як бути, якщо при розлученні питання щодо визначення місця проживання дитини не вирішувалось?

Відповідь доволі проста: якщо немає нотаріально посвідченої згоди іншого із батьків, потрібно звернутися до органів опіки та піклування або до суду для отримання рішення про визначення місця проживання дитини.

Якщо той із батьків, із яким не проживає дитина – іноземець або апатрид, його нотаріальна згода, як і раніше, не потрібна.

 

Що необхідно тому із батьків, із яким дитина не проживає, аби вивести її за кордон?

Закон передбачає, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів, може звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.

У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Такі справи розглядатимуться  судом у порядку спрощеного провадження.

Довідка про наявність або відсутність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем і дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

Закон покликаний, насамперед, створити нормальні передумови для подальшого вдосконалення механізму забезпечення конституційних прав дітей, особливо у тих випадках, коли батьки не можуть досягти згоди.

Залишається чекати реалізації нововведень на практиці, бо лише з часом можна буде говорити про світлі і темні сторони таких правил, а також про механізм їх вдосконалення.

 

Авторські права на дану статтю належать Адвокатському бюро «Дмитра Ципліцького» та охороняються законом. Повне чи часткове копіювання матеріалів даної статті без посилання на першоджерело забороняється.

ПОДЕЛИТЬСЯ В СОЦ СЕТЯХ
РЕКОМЕНДОВАНО К ПРОЧТЕНИЮ
СЕКС ЗА КРИМІНАЛЬНИМ КОДЕКСОМ

СЕКС ЗА РОЗКЛАДОМ ЗА КРИМІНАЛЬНИМ КОДЕКСОМ   Світові тенденції розвитку кримінального законодавства про відповідальність за статеві злочини полягають як у послідовній його лібералізації (проявляється, зокрема, у декриміналізації перелюбства, зваблювання, добровільного мужолозтва) та усуненні гендерної нерівності, так і в посиленні кримінально-правової охорони дітей від різних форм сексуального насильства і сексуальної експлуатації. Так і вітчизняне законодавство не […]

Повернення незаконно вивезених з України дітей

Адвокатам бюро вдалося вирішити дуже цікавий та неординарний «кейс» — повернення батьку його незаконно вивезених за кордон дітей. Внаслідок професійних дій адвокат АБ «Дмитра Ципліцького» Харченко Костянтин домігся отримання рішення суду м. Марсель, Франція, яким матір дітей було зобов’язано повернути незаконно вивезених дітей їх батькові за місцем його проживання. Подробиці процесу — читайте у перекладі […]

Рейдерству СТОП! або «Нотаріус — сам собі режисер»

Україна згідно Індексу Глобальної Конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму за показником захист «права власності» займає критично низьке 131-е місце серед 138 проаналізованих країн. І як би не було прикро, з кожним роком розгул рейдерства набирає все більших обертів. Більше того, доводиться констатувати, що порушники діють настільки оперативно і злагоджено, що захист від рейдерства шляхом залучення правоохоронних […]

НОВОВВЕДЕННЯ У ПИТАННІ АЛІМЕНТІВ: ТЕРПІТИ НЕ МОЖНА КАРАТИ!

Кожна дитинка від першого подиху потребує турботи, належного догляду, забезпечення та виховання, а батьки або особи, які їх замінюють, повинні створити такі умови, які будуть достатніми для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку дитини. Однією з найбільш нагальних проблем у сфері захисту прав дітей є проблема належного матеріального забезпечення. Найбільш гостро вона стоїть […]