Публікація

«НОВІ ПРАВИЛА ВИЇЗДУ ДИТИНИ ЗА КОРДОН» АБО ЯК БУТИ, КОЛИ ОДИН ІЗ БАТЬКІВ ПРОТИ?

В Україні встановлено нові, удосконалені правила для виїзду за кордон дитини, яка проживає в неповній родині, адже 28 червня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» (переглянути тут), який передбачає, зокрема, нові правила виїзду дітей за кордон та посилює відповідальність за несплату аліментів, а також Постанова КМУ «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України» № 619 (https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro–do-pravil-peretinannya-derzhavn), що забезпечує реалізацію положень Закону та визначає перелік документів, необхідних для тимчасового виїзду з України дитини в супроводі одного з батьків, або іншою уповноваженою особою, без нотаріально посвідченої згоди другого.

Як же змінюються правила для того із батьків, із ким проживає дитина?

Згідно із новим Законом, для вивезення дитини за кордон тепер не потрібна нотаріально посвідчена згода-дозвіл другого з батьків, у разі:

1) тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця під час пред’явлення рішення суду або органу опіки та піклування або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб;

2) тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше, при наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів;

3) тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця та більше, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Отже, за новим Законом, для виїзду дитини за кордон на термін до одного місяця без нотаріальної згоди іншого із батьків необхідно мати:

  • документи, що підтверджують місце проживання дитини;
  • документи, що підтверджують мету виїзду та термін перебування за кордоном (наприклад, довідка з медичного закладу, навчального закладу про участь у конкурсі, бронювання квитків тощо).

 

Як бути, якщо при розлученні питання щодо визначення місця проживання дитини не вирішувалось?

Відповідь доволі проста: якщо немає нотаріально посвідченої згоди іншого із батьків, потрібно звернутися до органів опіки та піклування або до суду для отримання рішення про визначення місця проживання дитини.

Якщо той із батьків, із яким не проживає дитина – іноземець або апатрид, його нотаріальна згода, як і раніше, не потрібна.

Що необхідно тому із батьків, із яким дитина не проживає, аби вивести її за кордон?

Закон передбачає, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів, може звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.

У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Такі справи розглядатимуться  судом у порядку спрощеного провадження.

Довідка про наявність або відсутність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем і дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

Закон покликаний, насамперед, створити нормальні передумови для подальшого вдосконалення механізму забезпечення конституційних прав дітей, особливо у тих випадках, коли батьки не можуть досягти згоди.

Залишається чекати реалізації нововведень на практиці, бо лише з часом можна буде говорити про світлі і темні сторони таких правил, а також про механізм їх вдосконалення.

Авторські права на дану статтю належать Адвокатському бюро «Дмитра Ципліцького» та охороняються законом. Повне чи часткове копіювання матеріалів даної статті без посилання на першоджерело забороняється.

РЕКОМНДОВАНО ДО ЧИТАННЯ
Українські суди сьогодні – очікування та реальність. Суб’єктивна думка одного адвоката

Дана стаття жодним чином не покликана на рекламування адвокатських послуг чи критику судової системи або непрофесійних дій влади, проте, у читача після її вивчення сформується власне враження щодо всіх реалій судового сьогодення. У своїй практиці дуже часто від клієнтів доводиться чути фрази на кшталт: «я подам на нього до суду», «я їх засуджу», «я їх […]

Економічний паспорт українця

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував включити до порядку денного VI сесії Верховної Ради та прийняти за основу проект Закону про економічний паспорт (№6394 від 06.12.2021). 🤓 Про фонд майбутніх поколіньГоловна мета документа, згідно з пояснювальною запискою, підвищення економічного рівня життя й припинення еміграції українців. Для цього, у разі ухвалення […]

На патрулювання українських доріг заступають поліцейські «фантоми»

🚔У МВС повідомили, що 25 січня з 8 ранку Skoda Kodiaq без розпізнавальних знаків поліції, які можуть фіксувати до 50 цілей, що рухаються одночасно, виїдуть на дороги. ❓А що це за автомобіліНе секрет, що наразі це автомобіль Skoda Kodiaq без розпізнавальних знаків поліції. Зрозуміло, що надалі марки та моделі авто не називатимуть відкрито, бо це […]

За відмову прийняти оплату карткою відтепер штрафуватимуть!

💁🏻‍♂️ Відмова покупцям у проведенні безготівкової оплати за придбані товари чи послуги в торгових точках відтепер вважається обмеженням прав споживачів і є порушенням вимог законодавства, за яке передбачена відповідальність. Тож, бізнес штрафуватимуть, якщо клієнт подасть відповідну скаргу ☝🏻 ❗️ Клієнт має право обирати спосіб розрахунку на свій розсуд відповідно до Закону України «Про захист прав […]