Публикация

Новий Закон про аліменти: дозволи та заборони, збільшення та обмеження, новації та санкції
Вниз

3 липня 2018 року Верховна Рада України проголосувала за проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» та передала його на підпис Президенту України.

Новий Закон збільшує мінімальний розмір аліментів до прожиткового мінімуму, який із 1 липня 2018 року становить 1 777 гривень на місяць. До відома, попередньо було встановлено, що суд не може встановити розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку: до 6 років мінімальний розмір аліментів становив 746 гривень на місяць, на дитину від 6 років – 930 гривень.

Для боржників передбачається пропорційне збільшення суми боргу: чим довше не платить один із батьків, тим більшими будуть штрафи за несплату аліментів. Так, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 1 рік, розмір штрафу встановлюється у розмірі 20% від суми заборгованості.

Якщо сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 2 роки, штраф становить 30% від суми заборгованості зі сплати аліментів.

При заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 роки, штраф встановлюється у розмірі 50% від суми заборгованості.

Платник аліментів за рішенням суду також може відшкодовувати додаткові витрати на дитину, що виникають у разі настання особливих обставин таких як хвороба дитини, її оздоровлення, відпочинок біля моря тощо.

Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину у разі, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід батьків і забезпечує повністю її потреби, а також у разі укладення нотаріально посвідченого договору про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно.

Для добровільної сплати аліментів батькам необхідно нотаріально завірити договір про сплату аліментів на дитину, в якому визначити розмір, який не може бути меншим за встановлений законом, та строки виплати. У разі ухилення від добровільної сплати аліментів на дитину той із батьків, з ким проживає дитина, може звернутися до суду.

Несплата аліментів, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, а на утримання хворої дитини – за три місяці, тягне за собою покарання у вигляді суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. Повторне протягом року ухилення від сплати аліментів може призвести до призначення суспільно корисних робіт на строк від 240 до 360 годин.

Щодо осіб, які ухиляються від суспільно корисних робіт, Закон передбачає адміністративний арешт до 10 діб, а у разі злісного ухилення – кримінальну відповідальність та позбавлення волі на строк до 2-х років.

Запроваджується автоматизований арешт коштів боржника за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів в порядку, визначеному Міністерством юстиції за погодженням з Національним банком України.

Варто згадати, що у лютому 2018 року набув чинності Закон «Щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості за сплати аліментів», відповідно до якого накопичення заборгованості у сумі, що в сукупності перевищує шість місяців, може призвести до тимчасового обмеження на право керування транспортними засобами, відмови у праві виїзду за кордон, забороні займатись полюванням та користуватись зареєстрованою зброєю. Зняти таке обмеження можна лише після повного погашення заборгованості зі сплати аліментів.

Досить цікавим нововведенням є і те, що за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років адміністративного правопорушення тягне за собою відповідальність батьків (осіб, які їх замінюють): штраф від 850 до 1700 гривень. Вчинення ж неповнолітніми злочину, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, тягне за собою накладення штрафу на батьків (осіб, які їх замінюють) від 1700 до 5100 гривень.

Також Верховною Радою України було затверджено нові правила виїзду дитини за кордон.

Встановлено можливість того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішити питання щодо тимчасового виїзду за межі України на строк, який не перевищує одного місяця, з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей.

Також, передбачено, що той із батьків, з яким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що перевищує один місяць у разі:

— наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму за чотири місяці, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів;

— наявності заборгованості зі сплати аліментів, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Разом із тим, Закон встановлює, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, за відсутності заборгованості зі сплати аліментів, у разі незгоди того із батьків, з яким дитина проживає, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

Встановлено і пільги для батьків, які розвивають дітей: при подачі щорічної податкової декларації сума зменшиться на 18%. Йдеться про розвиток дітей у приватних дитячих садочках, центрах розвитку, музичних школах, на курсах іноземних мов тощо.

І на останок — передбачається, що даний нормативно-правовий акт має удосконалити механізм дотримання конституційного права дітей на достатній життєвий рівень, покращення їх матеріального забезпечення та повноцінний розвиток.

Та чи не має ця світла мета забезпечення щасливого дитинства темної сторони у вигляді зловживань та маніпуляцій зі сторони батьків?

Покаже тільки час, адже Закон набирає чинності вже через місяць з дня його опублікування.

Авторські права на дану статтю належать Адвокатському бюро «Дмитра Ципліцького» та охороняються законом. Повне чи часткове копіювання матеріалів даної статті без посилання на першоджерело забороняється.

ПОДЕЛИТЬСЯ В СОЦ СЕТЯХ
РЕКОМЕНДОВАНО К ПРОЧТЕНИЮ
СЕКС ЗА КРИМІНАЛЬНИМ КОДЕКСОМ

СЕКС ЗА РОЗКЛАДОМ ЗА КРИМІНАЛЬНИМ КОДЕКСОМ   Світові тенденції розвитку кримінального законодавства про відповідальність за статеві злочини полягають як у послідовній його лібералізації (проявляється, зокрема, у декриміналізації перелюбства, зваблювання, добровільного мужолозтва) та усуненні гендерної нерівності, так і в посиленні кримінально-правової охорони дітей від різних форм сексуального насильства і сексуальної експлуатації. Так і вітчизняне законодавство не […]

Повернення незаконно вивезених з України дітей

Адвокатам бюро вдалося вирішити дуже цікавий та неординарний «кейс» — повернення батьку його незаконно вивезених за кордон дітей. Внаслідок професійних дій адвокат АБ «Дмитра Ципліцького» Харченко Костянтин домігся отримання рішення суду м. Марсель, Франція, яким матір дітей було зобов’язано повернути незаконно вивезених дітей їх батькові за місцем його проживання. Подробиці процесу — читайте у перекладі […]

Рейдерству СТОП! або «Нотаріус — сам собі режисер»

Україна згідно Індексу Глобальної Конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму за показником захист «права власності» займає критично низьке 131-е місце серед 138 проаналізованих країн. І як би не було прикро, з кожним роком розгул рейдерства набирає все більших обертів. Більше того, доводиться констатувати, що порушники діють настільки оперативно і злагоджено, що захист від рейдерства шляхом залучення правоохоронних […]

НОВОВВЕДЕННЯ У ПИТАННІ АЛІМЕНТІВ: ТЕРПІТИ НЕ МОЖНА КАРАТИ!

Кожна дитинка від першого подиху потребує турботи, належного догляду, забезпечення та виховання, а батьки або особи, які їх замінюють, повинні створити такі умови, які будуть достатніми для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку дитини. Однією з найбільш нагальних проблем у сфері захисту прав дітей є проблема належного матеріального забезпечення. Найбільш гостро вона стоїть […]