Публикация

Несплачені карткові кредити Приват Банку – більше не вирок!
Вниз

 

28 березня 2018 року сталася подія, на яку чекали тисячі практикуючих юристів та адвокатів та десятки, якщо не сотні тисяч, колишніх клієнтів Приват Банку.

Більшість із таких клієнтів і на даний час не здогадуються, який «подарунок» в цей день зробив їм Верховний Суд України.

Так, в цей день Велика Палата ВСУ прийняла постанову http://reyestr.court.gov.ua/Review/74838904, в якій відступила від висновку ВСУ, викладеного у постанові від 2 грудня 2015 року у справі № 6-249цс15, який уможливив стягнення процентів за кредитом і пені за процентами у межах позовної давності, обчисленої за три роки (для процентів) й один рік (для пені) до дня звернення до суду.

Даною постановою ВП ВСУ поставила крапку у неоднаковому застосуванні судами норм матеріального права, чітко вказавши, які строки позовної давності слід застосовувати у правовідносинах між банком та позичальниками, які мають невиконані зобов’язання за так званими «картковими кредитами», та як правильно трактувати згоду сторони договору на збільшення строку позовної давності.

Що це означає для позичальників – якщо коротко та по суті: «ви більше можете не платити по старим картковим кредитам і кредитор нічого не зможе з вами зробити».

Проте, не все так просто і однозначно.

Під «старими» картковими кредитами слід розуміти ті борги, які виникли у позичальника на підставі заяви про видачу кредитної картки (в різний час – заява-приєднання, заява-анкета тощо), та по яким позичальник не робив жодних повернень боргів протягом щонайменше останніх трьох років.

На сьогоднішній день є дуже розповсюдженою практика, коли Приват Банк звертається до судів із позовами про стягнення карткових боргів, які виникли у позичальників починаючи ще із середини 2000-х років.

Банк посилається на збільшений за погодженням із позичальником строк позовної давності (в деяких випадках зустрічали навіть 50 років!) та, нарахувавши штрафних санкцій та відсотків, що перевищують суму основного боргу іноді в декілька сотень разів, просить їх стягнути із позичальника.

Завдяки прийнятій 26 березня 2018 року Постанові ВП ВСУ боржники отримали можливість уникнути стягнення в судовому порядку та в процесі примусового виконання рішень судів застарілих заборгованостей.

Проте, тут важливо враховувати правову позицію, викладену у Постанові Судової палати у цивільних та господарських справах ВСУ від 18 березня 2015 року у справі № 6-25цс15 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/43307420, відповідно до якої без заяви сторони у спорі ні загальна, ні спеціальна позовна давність застосовуватися не може за жодних обставин, оскільки можливість застосування позовної давності пов’язана лише із наявністю про це заяви сторони. Таким чином суд за власною ініціативою не має права застосувати позовну давність.

Таким чином, боржникам необхідно пам’ятати, що скористатись «рятувальним колом» від Верховного Суду України можливо тільки у випадку участі в судових засіданнях та подачі заяв про застосування судом строку позовної давності.

Авторські права на дану статтю належать Адвокатському бюро «Дмитра Ципліцького» та охороняються законом. Повне чи часткове копіювання матеріалів даної статті без посилання на першоджерело забороняється.

ПОДЕЛИТЬСЯ В СОЦ СЕТЯХ
РЕКОМЕНДОВАНО К ПРОЧТЕНИЮ
Рейдерству СТОП! або «Нотаріус — сам собі режисер»

Україна згідно Індексу Глобальної Конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму за показником захист «права власності» займає критично низьке 131-е місце серед 138 проаналізованих країн. І як би не було прикро, з кожним роком розгул рейдерства набирає все більших обертів. Більше того, доводиться констатувати, що порушники діють настільки оперативно і злагоджено, що захист від рейдерства шляхом залучення правоохоронних […]

НОВОВВЕДЕННЯ У ПИТАННІ АЛІМЕНТІВ: ТЕРПІТИ НЕ МОЖНА КАРАТИ!

Кожна дитинка від першого подиху потребує турботи, належного догляду, забезпечення та виховання, а батьки або особи, які їх замінюють, повинні створити такі умови, які будуть достатніми для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку дитини. Однією з найбільш нагальних проблем у сфері захисту прав дітей є проблема належного матеріального забезпечення. Найбільш гостро вона стоїть […]

«НОВІ ПРАВИЛА ВИЇЗДУ ДИТИНИ ЗА КОРДОН» АБО ЯК БУТИ, КОЛИ ОДИН ІЗ БАТЬКІВ ПРОТИ?

В Україні встановлено нові, удосконалені правила для виїзду за кордон дитини, яка проживає в неповній родині, адже 28 червня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2475-19), який передбачає, зокрема, нові правила виїзду дітей за кордон та посилює […]

В’язниця або кастрація: як парламентарі пропонують боротися із педофілами, та що несе у собі законопроект №6607?

Окреме місце серед тяжких та особливо тяжких злочинів займають злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, в тому числі і відносно малолітніх осіб, що мають тенденцію до зростання, характеризуються виключною аморальністю та цинічністю. Такі злочини мають дуже високу суспільну небезпеку і через заподіяння шкоди іншим суспільним відносинам, соціальним і моральним цінностям – нормальному фізичному […]